Alanya Antik Kentler

Alanya Antik Kentler ve Ören Yerleri

Alalya civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Alanya Kalesi
Alanya Kalesi

Alanya Kalesi zamanımıza kadar korunan tek Selçuklu kalesidir. 1225 yılında Roma kale kalıntılarının yerine Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yeni bir kale yaptırılmıştır.

Antiocheia Ad Cragum
Antiocheia Ad Cragum

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti (Gazipaşa Güneyköy), Gazipaşa ilçesinin doğusunda ve ilçeye 18 km. uzaklıktaki Güneyköy sınırları içerisindedir.

Adanda Antik Kenti
Adanda Antik Kenti

Adanda (Gazipaşa) Antik kenti, Gazipaşa ilçesinin 15 km. kuzeydoğusundadır. Bugünkü Adanda köyünün 2 km. kuzeyinde, yüksek ve sarp bir dağın zirvesinde kurulmuştur.

Nephelis
Nephelis

Nephelis Antik kente, Gazipaşa-Anamur karayolunun 12 km'sinden sonra Muzkent köyünün içinden geçilerek, güneye sapan yaklaşık 5 km. stabilize bir yol ile ulaşılır.

Selinus
Selinus

Selinus, Gazipaşa Plajı'nın bulunduğu Hacımusa Çayı'nın güneybatısındaki yamaçlarda yer alan antik Selinus kenti, dağlık Klikya bölgesinin en önemli kentlerinden biridir.

Syedra
Syedra

Syedra Antik Kenti, Alanya-Gazipaşa karayolunun yaklaşık 20.km.sinde Seki Köyü sınırları içerisindedir. Kente, batıda halen ayakta olan anıtsal kapı ile girilir.

Iotape - Aytap
Iotape - Aytap

Iotape (Aytap) Antik Liman Kenti, Alanya'nın 30 km. doğusundadır. Bugünkü Akdeniz kıyı yolu, bu Roma kentinin ortasından geçmektedir.

Laertes

Laertes Antik Kenti Toros Dağları üzerinde, Dim Vadisi ağzında yükselen Cebel-i Reis dağının eteğine kurulmuştur. Alanya'dan yaklaşık 25 km. uzaklıktadır. En yakın köy Gözüküçüklü'dür.

Hamaxia - Sinekkalesi
Hamaxia - Sinekkalesi

Alanya'nın 6 km. kuzey batısındaki Elikesik Köyü'nde, Hamaxia kenti, antik Pamphylia Bölgesi sınırları içerisindedir. Halk arasında Sinekkalesi olarak bilinmektedir.

Colybrassus - Ayasofya
Colybrassus - Ayasofya

Colybrassus (Ayasofya), Gündoğmuş ilçesi Güzelbağ Kasabası Bayır Köyü sınırları içindedir. Alanya'ya yaklaşık 30 km. uzaklıktadır.

Antalya Antik Kentler
Antalya Antik Kentler

Antalya civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Manavgat Antik Kentler
Manavgat Antik Kentler

Side civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Kaş Antik Kentler
Kaş Antik Kentler

Kaş civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.