Kaş Antik Kentler

Kaş Antik Kentler ve Ören Yerleri

Kaş civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Antiphellos - Kaş
Antiphellos - Kaş

Kaş'ın tarihteki adı "Antiphellos" tur. Karia ve Lykia bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında olan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır.

Xanthos - Kınık
Xanthos - Kınık

Xanthos Antik Kenti (Kınık), Kaş'a 45 km. mesafede, Kınık beldesindedir. Eşen Çayı'nın doğu kıyısında kurulmuş Lykia bölgesinin en büyük dini ve idari merkezi olarak nitelenmektedir.

Patara
Patara

Patara Antik Kenti, Fethiye – Kaş yolunda, Kaş'a 41 km. mesafededir. Bütün antik devirler boyunca Lykia bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olan Patara, kitabelerde ve sikkelerdeki yazılış şekli ile Lykia dilinde PTTARA diye geçmektedir.

Simena - Kekova
Simena - Kekova

Eski Simena antik kenti üzerinde kurulmuş olan Kaleköy, yarımada şeklinde olup, ulaşımı teknelerle sağlanmaktadır. Lykia Birliği'nin bir üyesi olan kentin tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar inmektedir.

Myra - Demre
Myra - Demre

Bugünkü Demre ilçe merkezinde ve civarında yer ulan Myra antik kenti özellikle Lykia dönemi kaya mezarları, Roma dönemi Tiyatrosu ve Bizans dönemi Aziz Nikola Kilisesi ile ünlüdür.

Andriake - Çayağzı
Andriake - Çayağzı

Andriake Antik Kenti (Çayağzı), Demre kent merkezinden nehir boyunca uzanan asfalt yol 5 km. sonra deniz kenarındaki Çayağzı mevkiine ulaşır.

Phellos - Felen
Phellos - Felen

Phellos (Felen Yayla), Kaş'a 12 km. mesafede olan Felen Yaylası üzerinde, çevreye hakim tepelerde kurulmuştur. Phellos M.Ö. 4. yüzyılda oldukça önemli bir kentti.

Apollonia - Kılınçlar
Apollonia - Kılınçlar

Apollonia (Kılınçlar), Kaş'a 22 km. mesafede, Kekova yolu üzerinde Kılınçlı köyünde Lykia Birliği'ne bağlı olarak kurulmuş bir kenttir. Kalıntılardan anlaşıldığına göre M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuştur.

Aperlai - Sıcak İskelesi
Aperlai - Sıcak İskelesi

Aperlai (Sıcak İskelesi), Sıcak Yarımadası üzerinde, Sıcak İskelesi'ndedir. Karadan ulaşmak oldukça güç olduğundan buraya Kaş'tan ya da Üçağız'dan kiralanan teknelerle ulaşmak daha kolay ve zevklidir.

Sidyma - Dodurga
Sidyma - Dodurga

Kaş - Fethiye yolundan sapılarak 7 km kadar gidildiğinde, antik Sidyma kenti, şimdiki Dodurga köyünün bulunduğu yerde yer almaktadır.

Tlos
Tlos

Fethiye'ye 25 km uzaklıktaki Tlos antik kentine Fethiye-Antalya yol ayrımı olan Kemer'den Düver'e (Kale-Asar) gidilerek ulaşılır.

Letoon
Letoon

Letoon, Xanthos kentinin karşısında Eşen Çayı'nın sağ tarafında Bozoluk denilen yerde Apollon ve Artemis'in annesi Likya'lılann Ana Tanrıçası Leto onuruna kurulmuş ufak bir yerleşim yeridir.

Pinara
Pinara

Xanthos'tan sonra Fethiye yoluna devam eder ve Pinara yazılı levhadan sola dönüp 5 km daha giderseniz Pinara köyüne ulaşırsınız. Köyden antik kente yaya olarak çıkılır.

Antalya Antik Kentler
Antalya Antik Kentler

Antalya civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Alanya Antik Kentler
Alanya Antik Kentler

Alanya civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Manavgat Antik Kentler
Manavgat Antik Kentler

Side civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.