Antalya Antik Kentler

Antalya Antik Kentler ve Ören Yerleri

Antalya civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Antalya Kaleiçi
Antalya Kaleiçi

Kaleiçi bugün Antalya'nın "Tarihi Çekirdek Kenti" olan ve "Kaleiçi" adıyla tanınan semti büyük bir kısmı yıkılmış ve yok olmuş iki surla çevrilidir.

Perge
Perge

Perge, Antalya'nın 18 km. doğusunda, Aksu Bucağı'nın sınırları içindedir. Kilikya–Pisidia ticaret yolunun üstünde yer aldığı için önemli bir Pamphylia şehridir.

Sillyon
Sillyon

Sillyon/Sillion/Syllion Antik Kenti (Asarköy, Yanköy), Perge'nin kuzeydoğusunda, denizden 12 km. içerde, ova ortasında, yayvan biçimli yalçın ve yüksek bir tepe üzerinde kuruludur.

Termessos
Termessos

Roma ve Grek kentlerinin aksine Termessos Antik Kenti Anadolu'nun içlerinden gelen Solymnler, tarafından kurulmuştur.

Olympos
Olympos

Olympos Antik Kenti, Antalya'nın güneyinde Phaselis'ten sonra ikinci önemli liman kentidir. Torosların batı uzantılarından biri olan Tahtalı Dağıdır.

Phaselis
Phaselis

Phaselis Antik Kenti, Antalya-Finike sahil yolunun 35. km'sindedir. Antik kaynaklardan Phaselis'in M.Ö. 690 yılında Rodoslu kolonistlerce kurulduğu anlaşılmaktadır.

Arycanda
Arycanda

Arycanda Antik Kenti, Elmalı-Finike karayolunun tam yarısında Arif köyü yakınında Aykırıçay'ın (antik Arykandos Nehri) batı yamacında yer alır.

Ariassos
Ariassos

Antikite'den kalma Ariassos, Antalya-Burdur otoyolu'nun 48. kilometresinde, sola dönülen bir sapaktan bir kilometre mesafededir. Bir dağın yamacında kurulmuş olan şehir hamamları, kaya mezarları açısından görülmeye değerdir.

Limyra
Limyra

Limyra Antik Kenti, Antalya'nın Finike ilçesinin 4 km. kuzeydoğusunda Toçak Dağı güney eteğindedir. M.Ö. 5. yüzyıldan beri varolduğu bilimektedir. Asıl faal dönemi M.Ö. 4. yüzyılın ilk yarısındadır.

Alanya Antik Kentler
Alanya Antik Kentler

Alanya civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Manavgat Antik Kentler
Manavgat Antik Kentler

Side civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.

Kaş Antik Kentler
Kaş Antik Kentler

Kaş civarında bulunan antik kentler ve ören yerleri.