Bozcaada Ayazma

Bozcaada Ayazma Manastırı

Bozcaada Ayazma

Yunanca 'hagiasme' kelimesinden gelen Ayazma, kutsal su anlamına geliyor. Türkiye'de birçok bölgede doğal su kaynağının olduğu yerlere bu isim veriliyor. Bozcaada'nın Ayazması adanın güney kısmında yer alıyor. Burası çift oluklu bir çeşme, 8 dev çınar, küçük bir şapel ve 2 tane tek katlı yapısıyla vakit geçirmesi keyifli yerlerden.

Dev ağaçlarının gölgeliği ve sürekli akan çeşmesi sayesinde piknik yapanların tercih ettiği noktalardan biri. Özellikle gün batımında Ayazma Plajına bakan manzarasına karşı bir ağaca yaslanarak oturmanın keyfine doyulmuyor. Ayrıca buradaki çeşmeden bir kez su içenin artık adalı olacağına dair bir söylenti de dolaşıyor.

Ayazma'nın büyülü ortamı düğün gibi özel kutlamalar için de tercih edilmesini sağlıyor. Bir restoran sahibinin işletmesinde olan bahçesinde, özel günlerde masalar kurulup yemek servisi veriliyor.

Rum Ortodoks cemaate ait şapel Rum azize Aya Paraskivi adına yapılmış ve onun adını taşıyor. Küçük şapel sadece özel günlerde ibadete açılıyor. 26 Temmuz’da kutlanan Rumların Aya Paraskivi günü şapelin ibadete açıldığı  günlerden biri. Kalabalık bir grubun Ayazma’da yiyip içip eğlendiği bu güne halk arasında Ayazma Panayırı deniyor.

Şapelin alt kısmında bir dilek mağarası bulunuyor. Ada halkı burada mum yakıp adak adıyor, dileklerini sembolize edecek şekiller yapıyor taştan ve çalı çırpıdan. Mağara üst üste dizilmiş taşlarla anlatılmaya çalışılan küçük evlerle dolu. Şansınızı deneyin...