Gökçeada Dalış

Gökçeada Dalış

Kuzey Ege'nin zengin sualtı kaynaklarına sahip Gökçeada, dalış severler için kaçırılmaması gereken bir yer. Türkiye'nin ilk sualtı parkı burada ilan edilmiştir. Park bölgesinde Tüdav'dan ve yerel makamlardan izin alarak dalış yapmak mümkündür.

Adada herhangi bir dalış okulu ya da dalış turu yapan tekne yoktur. Ama  Kabatepe limanında günübirlik tur düzenleyen çok sayıda dalış tekneleri bulunmaktadır. Bu turlar ada civarında çeşitli noktalarda dalış yaptırmaktadır.

Aşağıdaki bilgiler Fehmi Şenok "Türkiye Dalış Rehberi" nden alınmıştır:

KAŞKAVAL BURNU

Kaşkaval burnu Kabatepe limanından günübirlik Gökçeada turu yapan dalış teknelerinin ilk uğrak yeridir. Adanın birçok yerinde olduğu gibi testere görünümlü dik kayalar denizin mavi derinliklerinde de sürmektedir. Pırıl pırıl suların kayalar ile birleştiği ilk derin dalış bölgesi olan Kaşkaval Burnu pek akıntı almaz.

Duvar dalışı yapılan bölge dağların yüksekliğinden gölgede kalır. Dalışınız anında genellikle güneş dağların arkasında kaldığı için dip biraz loştur.
30 metrelerde kısmen biten kayalık yapısı, sazların arasına serpilmiş kayalıklar ile değişmeye başlar. Mürenlerin etkin olduğu kayaların arasında karagöz türünden her türlü balığı görmek olasıdır.

KALEKÖY

Kaleköy'ün bugünki limanının bulunduğu yerde antik çağda da liman bulunmakta imiş. Bugünkü liman taşları Antik Çağdan kalan döküklerin kalıntıların üzerine yapılmıştır. Kuzey rüzgarlarının etkin olduğu adadaki tek balıkçı barınağı da burasıdır. Eskiden geçimlerinin büyük bir kısmı süngerciliğe dayanan balıkçılar sualtını iyi bildiklerinden dalgıçlar için oldukça iyi birer rehberdirler. Buradan kiralayacağınız bir tekne ile adanın etrafındaki çeşitli dalış yörelerine ulaşabilirsiniz.

Kaleköy'deki limanın dışındaki taşlar ise gece dalışları için oldukça ilginçtir. 4-8 metre olan sularda ıstakozların yanı sıra birçok kabuklu canlıları özellikle yengeç türlerini makro görüntülerken belli etmeden sizi Yunanistan'a ait olan Limni adasına doğru sürükleyen akıntıya özen göstermeniz gerekmektedir.

YILDIZ KOYU

Koyun, çakıllı ve kayalık yapısı, sualtında da ilk metrelerden sonra karadaki gibidir. Kıyıdan açılmaya başladığınızda 9-15 kadar derinleşen deniz yine 6-7 metrelere yükselerek sığlaşır.
Karadaki kaya oluşumları, koyun sağ ve solunda sualtında sürmektedir. Oysa koyun ortasından dalıp yüzmeye başladığınızda 12. metrede başlayan sazlığı izlerseniz 25 metrelerde bir sualtı cennetine ulaşırsınız. Kayalardaki renk cümbüşü, çeşit çeşit balıklar, kayaların kum ile birleşim noktalarındaki böcekler, size unutulmayacak bir dalış yaşatacaktır. Bir anda etrafınızda 50 kadar böcek oluşursa sakın şaşırmayın.

Gökçeada Sualtı Parkı
Gökçeada Sualtı Parkı

Gökçeada Sualtı Parkı Türkiye'nin ilk sualtı parkı olma ünvanına sahip.