Gökçeada Rüzgar Sörfü

Gökçeada Rüzgar Sörfü

Gökçeada Rüzgar Sörfü

Gökçeada rüzgar sörfünde Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olmaya aday. Uzun yıllardır yabancı sörfcüler tarafından ziyaret edilen ünlü Aydıncık Plajı, son 2-3 yıldır özellikle Bulgar sörfcülerin mekkesi olmuş durumda. Gökçeada'da rüzgar sörfü için elverişli gün sayısı 300. Alaçatı'ya alternatif olarak özellikle tehhalığıyla tercih ediliyor.

Rüzgar Sörfü İçin Neden Gökçeada?

Aydıncık Plajı hem sörf için ideal doğal yapısı hem de tenha olması sebebiyle tercihediliyor. Plaj güney kıyısında olmasına rağmen kuzeyden esenrüzgarları(meltem) hiçbir engel olmadan alıyor. Çünkü Kefalozkörfezinden esen kuzey rüzgarları Tuz Gölü'nün yüksek olmamasınedeniyle burada oluşan koridor etkisiyle de kuvvetlenerek engel tanımadan güneye esiyor. Bu da  Aydıncık'da sörf için ideal, rüzgarlı ama dalgasızbir deniz oluşturuyor.

Lodosta yani rüzgar güneyden estiğindeaynı olay aksi yönden gerçekleşiyor ve dalgasız denizde sörf yapmakisteyenler bu sefer hemen bitişiğindeki Kefaloz körfezine yöneliyor. Aydıncık'ın bir diğer avantajı ise rüzgarın sağanak yapmaması yani rüzgarın şiddeti değişmeden homojen olarak esmesi.

Özel Rüzgar Sörfü Dersleri

Aydıncık Plajında özel ders alabileceğiniz 3 windsurf club bulunuyor. Rüzgar sörfü her yaşta insanın yapabileceği herhangi özel bir yetenek gerektirmeyen bir spor. Yeni başlayanlar  6-10 saat alınan özel derslerden sonra (board) tahta üzerinde durup yelkenle açılabiliyor. Orta seviye derslerde trapez takma ve funboard'a geçme öğretiliyor.

Ama rüzgar sörfünde ilerlemek uzun süre antreman yapmanızı ve emek vermenizi gerektiriyor. Kulüplerde malzeme kiralama da mümkün.