Gökçeada Rum Köyleri

Gökçeada Rum Köyleri

Gökçeada Rum Köyleri

Gökçeada eski adıyla İmroz Rum halkının yüzyıllardır yaşam sürdüğü bir ada. 1960'lı yıllarda hızlanan göçlerden sonra Rum nüfusu azalmış ve şu anda yaz-kış yaşayan Rum sayısı 150 kişiye kadar düşmüş.

Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy  kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Rum köyleri.

Köyler zamanında korsan saldırılarından korunmak için yüksek tepelere ve denizden uzak bölgelere kurulmuş. O yüzden deniz kıyısında yerleşim bulunmuyor adada. Tek istisna bir tepe üzerine kurulu Kaleköy'ün limanında sıralı az sayıdaki ev.

Göçlerle birlikte yapısal işlevini kaybeden köy evlerinin çoğu şu anda bakımsız durumda. Ama son yıllarda dünyanın dört bir yanına dağılmış ev sahiplerinin, evlerini restore etmeye başladığı görülüyor. Köylerin çoğunda taş kaplı yollar, kahvehaneler, kiliseler sağlam. Köylerde oturup dibek kahvenizi içebileceğiniz en az bir kahvehane bulunuyor. Dereköy hariç hepsinde konaklayabileceğiniz, eski yapılardan oluşturulmuş tesisler mevcut.

Köylerde dolaşırken hüzünlenmemek mümkün değil. Bir zamanlar yaşamın dopdolu sürdüğü bu yerler şimdi terkedilmiş ve yalnız görünüyor. Çeşme başlarında toplanan gençler yok artık, çamaşırhanede sohbet eden kadınlar, kapı önlerinde oynayan çocuklar, akşam kahvede toplanan aileler yok.