Gökçeada Sualtı Parkı

Gökçeada Sualtı Parkı

Gökçeada Sualtı Parkı

Gökçeada Sualtı Parkı Türkiye'nin ilk sualtı parkı olma ünvanına sahip. Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 1999 yılında parkilan edilen alan, adanın kuzeyindoğusunda Kaleköy ve Kuzulimanı arasında yer alıyor. Kıyıdan 1 deniz mili uzunluğunda, denizden 200metre açıklığında bir alanı kapsıyor. Araba ile ulaşılabilen Yıldızkoy parkın orta kısmı oluyor.

Kirlenmemiş ve bozulmamış doğasıyla Gökçeada bir deniz müzesi gibi.Akdeniz ve Karadeniz arasındaki deniz canlılarının geçiş yolu üzerindeolduğu için ada civarında zengin balık yatakları bulunuyor. Birçokdeniz canlısı bu bölgede üreme ve yumurtlama dönemlerini geçiriyor.
Gökçeada civarında  koruma altına alınmış şu türlere de rastlanıyor:
Akdeniz Foku Deniz Çayırları, Triton, Böcek, Pina, Yunuslar, İspermeçet Balinası, Deniz Kaplumbağası

Gökçeada sualtı parkında çekirdek zon ve bunu saran tampon zon olmaküzere iki zon bulunuyor. Bu zonlardaki aktivitelere bazı sınırlamalargetirilmiş. Tampon bölge olan Yıldızkoy'da yüzme ve balık tutmaya izinverilmiş.

Park aradan geçen neredeyse 10 seneye rağmen planlanan boyutta değil.Rehberli dalış ve eğitim gezileri düzenlenmiyor. Başıboş halde veziyaretçilerin koruması altına bırakılmış ! Yapabileceğiniz en güzelaktivite kendinizi akvaryum gibi sulara bırakıp yüzmek, şnorkelle denizaltını seyretmek.


Tüdav'dan Açıklama

Gökçeada sualtı parkına ait kıyıalanında alglerden ve deniz çayırlarından oluşma bir zon bulunmaktadır.Bu zonda yeşil, kahverengi ve kırmızı alg türleri ve posidonyaçayırları gözlenir.
Daha iç kesimlerde ise kabuklularcazengin bir kuşak yer almaktadır. Fotofil ve kabukluların egemen olduğuzonda, zengin bir pelajik ve bentik balık da topluluğu vardır.
Bölgede deniz memelilerinden yunuslarve foklar sıkça gözlenmektedir. Özellikle yunuslar Çanakkale - Gökçeadaarasında sefer yapan feribotlara eşlik etmektedir.
Adanın deniz ve kara alanı için önfauna-flora envanteri çıkartılmış olup 180 tür deniz canlısı tespitedilmiştir.  Bölgede Mayıs - Haziran aylarında Kaşalot türü balinalararastlanmaktadır.

Dalgıçlar İçin Deniz Parkında Uygulanacak Kurallar
Lütfen;

  1. Hiçbir canlı ve cansız organizmaya dokunmayın ve çıkartmaya çalışmayın,
  2. Hiçbir dalış malzemesini parkta kuşanmayın, genellikle ağırlık kemerleri düşmekte ve dipte bulanıklığa neden olmaktadır.
  3. Tekneden denize herhangi bir kirletici madde atmayın.
  4. Park rehberinin tavsiyelerine uyun.
  5. Dalış güveniniz için dalıcılarınıza dikkat edin, dalış emniyetinizi alın,
  6. Olası deniz kazalarından sadece siz sorumlusunuz. Rehber sadece parkı dolaştırmakla görevlidir. Dalış kazalarında hiçbir yasal sorumluluğu yoktur.
  7. Lütfen bu şartları kabul ettiğinizi belirterek, isim, imza ile birlikte bu formu geri gönderin.

Gökçeada Dalış

Kuzey Ege'nin zengin sualtı kaynaklarına sahip Gökçeada, dalış severler için kaçırılmaması gereken bir yer.