Gökçeada Tepeköy Çınaraltı

Gökçeada Tepeköy Çınaraltı

Gökçeada Tepeköy Çınaraltı

Tepeköy'e çıkarken köye sapmayıp yola sağdan devam ederseniz kocaman bir çınar ağacının olduğu bölgeye ulaşıyorsunuz.

Bu çınar ağacı tam 625 yaşında. Hem yaşından hem kocaman dallarından etkilenmemek mümkün değil. Ağaçlarla konuşmanın dilini çözenleri uzun bir sohbet bekliyor burada.

Ağacın dibinde tarihi bir çeşme bulunuyor. O da ağaçla birlikte tel örgü içinde şimdi.  Jandarma alay komutanlığı buradan çıkan memba suyu için yeni bir çeşme yapmış ve etrafı piknik alanı olarak düzenlemiş. Etrafta ateş yakabileceğiniz yerler ve tahta masalar bulunuyor. Suyu da hani para verip marketten aldığımız sulardan farksız. Birgün suyun şişelere konup para ile satılacağını söyleselerdi kim inanırdı bu köyde ?

Tabelada yazılı bilgiye göre Gökçeada'da anıt niteliğinde koruma altına alınan 6 çınar ağacı belirlenmiş. En yaşlışı burada bulunanı. Diğerleri yaşları 400-175 arasında olmak üzere, Çınarlı (merkez), Eski Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy'deymiş.

Çınar ağacı etrafındaki oturma alanları dışında sizi bekleyen muhteşem bir manzara var. Denize doğru yürüyün ve ihtişamlı Semadirek solunuzda belirecek. Vadiye karşı oturabileceğiniz kayalar bulunuyor burada. Askeri bölge izlenimi veren bölge eski jandarma karakolu. Şimdi tamamen terkedilmiş. Onun etrafındaki tahta masalarda  da piknik yapabilirsiniz.